Georgetown - Succession of Prelates

SUCCESSION OF PRELATES

MOST REVEREND G. BENEDICT SINGH, D.D., S.T.D., C.C.H.
Bishop Emeritus
Date of Birth: December 2, 1927
Ordained Priest: December 7, 1954
Consecrated Titular Bishop of Arsenaria & named Auxiliary Bishop of Georgetown: April 18, 1971
Appointed Bishop of Georgetown: August 12, 1972
Resigned: November 10, 2003.
Bishop’s Apartment, CATHOLIC LIFE CENTRE, 28 Brickdam, P.O. Box 101488, Georgetown, Guyana
Tel: (595) 223 2342. Fax: (592)223 2349
e-mail:
[email protected]

Cables: Episcopus Georgetown

MOST REVEREND RICHARD LESTER GUILLY, S.J.
Appointed Vicar Apostolic
Consecrated Titular Bishop of Adraa: October 24, 1954
Appointed first Bishop of Georgetown: February 29, 1954
Resigned: 1972
Died:

MOST REVEREND GEORGE WELD, S.J., C.B.E.
Appointed Vicar Apostolic
Consecrated Titular Bishop of Mallo: January 18, 1932
Resigned:1953
Apostolic Administrator: 1953 – 1954
Assistant to Pontifical Throne: 1955
Died: February 2, 1959

color="#000000">RIGHT REVEREND COMPTON THEODORE GALTON, S.J.
Appointed Apostolic Administrator: 1901
Vicar Apostolic: May 4, 1902
Consecrated Titular Bishop of Petenissus: October 19, 1902
Died:1931

RIGHT REVEREND ANTHONY BUTLER, S.J.
Appointed Vicar Apostolic & consecrated Titular Bishop of Melipotamus: August 25, 1878
Died: August 25, 1901

RIGHT REVEREND JOHN ETHERIDGE, S.J.
Appointed Vicar Apostolic & consecrated Titular Bishop of Tonone: October 17, 1858
Died: December 31, 1877

RIGHT REVEREND JOHN THOMAS HYNES, O.P.
Consecrated Titular Bishop of Lerus: 1843
Appointed Apostolic Administrator: August
1843
Resigned: 1858

RIGHT REVEREND WILLIAM CLANCY, D.D.
Appointed Vicar Apostolic & Consecrated Titular Bishop of Oreo: April 16, 1837
Resigned: 1843